in contribution lund ~ read.

Ceny ve Švédsku

Tohle opět spadá do těch praktičtějších věcí. Obecně se říká, že je Švédsko extrémně drahé. Ano i ne. Záleží na tom, co potřebujete. Budu mluvit jen o Lundu samozřejmě, ve Stockholmu bude možná nutné připočíst hlavnoměstskou přirážku.

Jídlo v superkmarketech je tu tak za stejné ceny, jako například v Německu. Koupit se dá téměř to samé, co u nás. Akorát mořských potvor na všechny možné způsoby je tu k dostání více a za relativně nižší ceny. Co znamená stejně jako v Německu? No, zkrátka asi tak třikrát dražší, než u nás.

Pokud si sami nevaříte, je to horší. Na tříchodové sitningy se účtuje kolem 300 Kč. Nejlevnější jídlo přes den získáte v nations (jste-li student) za asi 100 Kč. Za stejnou cenu získáte falafel, o něco dráž pak kebab (cca 150 kč). Pokud ale chcete do restaurace, tak vás pravděpodobně vomejou. Cena za jedno hlavní jídlo ve středně dobré restauraci vás vyjde v přepočtu na 600-900 Kč. V levnější restauraci tedy za pití, předkrm a jídlo necháte určitě alespoň 1000 Kč.

Společenské akce a aktivity jsou také poměrně drahé. Například do kina půjdete v přepočtu za 450 Kč. Studentské akce jsou o něco levnější, většinou cena nepřekročí pár stovek.

Doprava vás asi nepřekvapí, ceny jsou úměrné předchozímu. Nic naprosto tragického, ale drahé.