in contribution lund ~ read.

Jak se dostat do Lundu a co tu vlastně lze vidět

Pár mých přátel se mě ptalo jak se dostat do Lundu, kolik to stojí a jestli tu vlastně je něco k vidění. V následujících pár odrážkách se to snažím nějak shrnout.

Co lze vidět v Lundu a okolí

Cesta do Lundu

Zde popisuji způsoby, jaké existují varianty jak se dostat hromadnou dopravou do Lundu. Víceméně se ale samozřejmě dá cesta upravit na libovolné jižně položené Švédské město či Kodaň :) .

  • Bohemian Lines mají jízdenku za asi 1800, případně 1520 pro studenty s ISIC až do Lundu. Nicméně zpáteční nejezdí z Lundu, ale až z Malmo a je za 2000 resp. 1700 pro studenty (+ cca 100 Kč na cestu do Malmo vlakem). Celkem tedy 3800/3220 pro dospělého/studenta. Cesta trvá asi 13 hodin.
  • Student Agency nabízí jízdenku za 2850/2423. K tomu je ale potřeba připočíst jízdenku z Kodaně do Lundu vlakem. Ta stojí dle situace od cca 220 - 400 Kč. Pokud vám nevadí si počkat na jeden z tzv. SJ Fast trains - je nutné zaškrnout Show SJ only a Show SJ High-speed train, které jezdí asi jen každé dvě hodiny, pak je jízdenka za těch 220 Kč (75 SEK). Jinak jezdí vlak asi každých 20 minut a to je pak za těch cca 400 Kč. Jízda se SJ je pohodlná, wifi on board, ale je nutné koupit si jízdenku přímo od nich. Na letišti (předpokládám že na hlavním nádraží Kodaně to bude stejně) jsou automaty s jejich logem a nápisem SJ. Tam si vyberete, že chcete jízdenku z Kodaně do Lundu a pak je opět nutné zaškrtnout něco jakoShow SJ only a Show SJ High-speed train. Měla by vám vyjet cena 75 SEK. Celkově se tedy dá se studentem a vlakem docestovat do Lundu a zpět do Prahy za cca 3200/2900. Cesta trvá asi 35-45 minut a celkově tedy asi 13-15 hodin.
  • Nakonec je ještě možné letět s Norwegian Airlines. Dle data se dá letět i za cca 2400-3000 Kč (85 EUR) do Kodaně a pak platí to samé pro vlak do Lundu jako výše. Celkově tedy za stejnou cenu jako SA ale nejen pro studenty. Je to cena s jedním příručním zavazadlem (tedy normálně kufřík těch standardních rozměrů) a ještě baťohem či kabelkou. Cesta trvá asi hodinu dvacet a je velmi pohodlná. Jízdenku ani nemusíte tisknout, stačí vám například v PDFku na mobilu (případně mají vlastní aplikaci, která pak ukazuje i gate a další informace o letu). Z Prahy do Lundu mi to i s hodinovým čekáním na levnější vlak trvalo asi 4 hodiny, let jinak zabere jen hodinu 20 minut. Norwegian mají mimochodem přístupnou free wifi. Letiště Praha i Kodaň už také poskytují free wifi.

Ještě poznámka k cestám vlakem. Ve Švédsku (asi tedy spíše jen v jižní části) je populární takzvaná Jojo card, která poskytuje velkou slevu na jízdné. Například vlakem z Lundu do Kodaně se dá se studentskou Jojo card jet pouze za 108 místi 137 SEK. Musí se na ní peníze nejdřív nabýt a teprve až pak si koupit jízdenku.

V Lundu jinak funguje velmi levná půjčovna kol se stanovišti. Jmenuje se Lundahoj. Půjčení se dá vyřešit přímo na místě u stojanu za pomocí kreditky. Cena je 25 SEK (75 Kč) na tři dny a nebo 75 SEK na celý rok. Kolo si můžete půjčit na 30 minut zdarma a pak se za každou započatou půlhodinu načítají postupně 10, 20 až 40 SEK. Z kreditky se vám rovnou zarezervuje 140 SEK (~400 Kč), ze kterého se vám bude v případě překročení času částka strhávat. Jinak předpokládám, že se vám pak obnos na účet vrátí.