in contribution IT ~ read.

Jednoduchá dětská písma (font) zdarma s českými znaky / Nice free fonts rendering Czech characters

(See a short English version bellow)

Učíme naši dceru číst a psát a jedna z věcí co ji baví je psát jako její táta na počítači. První problém je, že klávesnice mají obvykle písmena velkým písmem, ale to se zdá děti docela zvládají celkem v pohodě i když většinou preferují malá písmenka.

Další problém s českou klávesnicí je, že má obvykle prohozené Z a Y (což mě strašně štve, že vůbec někdy zvniklo). V horším případě mají klávesy vytisknutá obě dvě písmenka na jedné klávese, což doporučuji pro děti zakrýt...

No a v poslední řadě jsem chtěl najít font, který by byl jednoduchý číst (a psát), zároveň měl české znaky, a zároveň se mi líbil. Níže je příklad všech fontů, které splňují pár základních kritérií pro jednoduchost čtení a zároveň obsahují všechny české znaky včetně "háčků a čárek", tedy všechny co jsou ve větě Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy.

V zásadě po fontu chci:

 1. jednoduchá písmenka, tj. jednopodlažní písmeno ɑ místo dvoupodlažního a, to samé pro písmeno g
 2. rozdíl mezi velkým I a malým L
 3. vyšší malá písmenka
 4. hezké "baculaté" a ne obdélníkové obvody
 5. minimum dekorativních prvků
 6. ne jen v kurzívě
 7. zdarma

Seznam fontů

Na základě vašich podnětů v komentech a zpětné vazby se tento seznam pokusím držet aktuální. Pomocte mi najít další prosím!

 1. Andika - has a really nice ɑ (it's really distinct from o for example), doesn't look childish at all
 2. Comic Neue - Regular 400 seems like a good fit, looks a bit more childish but it's still good
 3. Dekko - quite childish, but cute and a bit thicker

Zamítnuté (Those not good for Czech)

 1. KG Neatly Printed Font - the ť has accent on the wrong place

English version

For those who don't speak Czech. This post is about a list of fonts which are easy to read for kids and also contain characters used in Czech such as those used in a sentence Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy. This sentence is fully representative for all "accented" letters used in the Czech language. Therefore, if your font can render the above (+ its uppercased variant), you should be able to write any Czech sentence. The list of fonts under Seznam Fontů is my totally handpicked list of fonts I liked because they are easy for kids to read (something like this) and are able to render the Czech accented characters (+ are free).

The problem I haven't solved but in the case of my daughter isn't causing issues anymore is that computer keyboards have uppercased letters, while she mostly prefers lowercased.