in contribution work ~ read.

Průzkum - Machine Learning a Data Science v ČR 2017

Odkaz na dotazník - již uzavřený (pokud nevíte, o co jde, čtěte níže :-) )

Download raw data: Obsahuje všechny průběžné snapshoty surových dat tak je je lze stáhnout z typeform ve formátu YYMMDD. Poslední snapshot (54 odpovědí, 31.12.2017)

Průběžný mini-report (by TypeForm): V budoucnu hodlám zveřejnit pokročilejší analýzu všech otázek (včetně ohodnocení a textových otázek). Máte-li zájem být o tom kontaktováni, přidejte se do mailing listu zde.

Update (1.4): Již bylo sesbíráno 20 odpovědí a data tak zveřejňuji. Zároveň dotazník obohacuji o další otázky na základě zpětné vazby.

Update (30.03): Nápad se zalíbil Machine Learning Meetups a mnohokrát jim tímto děkuji za podporu! Pokud náhodou MLMU neznáte, jde o pravidelná setkání a přednášky na témata Machine Learning/Data science, které vřele doporučuji. Mě můžete potkat na těch pražských ;-) .


Firem mající ve svém portfoliu ML/DS je v Čechách stále více a více - týdně mi přes LinkedIn chodí několik nabídek a každá cca pátá je relativně zajímavá. O to víc je zarážející, že prakticky nelze dohledat informace o pracovních podmínkách pro lidi pracující v oblasti ML/DS v Čechách (a nebo z Čech). Proto jsem vytvořil dotazník, pomocí kterého snad tento stav společně změníme :-) . Pro delší motivaci prosím čtěte dále.

Tento týden stackoverflow publikovalo výsledky z Developer Survey 2017. Jde o velmi obsáhlý průzkum a dle mého momentálně není o moc lepší zdroj na základě kterého je možné si udělat obrázek o globální situaci vývojářů ve světě. Problém ale je právě fakt, že je globální. Nejdetailnější řezy například v ohodnoceních jednotlivých jobů jsou na úrovni US/Europe/UK/Germany, což je pro vytvoření představy o situaci v ČR strašně málo.

Mě konkrétně nejvíce zajímá oblast právě Machine Learning a Data Science. A k tomu v Čechách existuje ještě méně informací. Statistický úřad ještě ani nestihl zareagovat na to, že tahle oblast vůbec existuje (tak nějak se o ní přeci mluví asi jen 20 let). Ve statistikách se tahle oblast většinou nacpe prostě pod programátor a nebo statistik, kde oboje je tak široká skupina, že se z ní pro ML/DS nedá vůbec nic říct (v prvním případě je to stejná skupina jako je JS front-end developer, v druhém případě klidně statistik s papírem a tužkou).

Proto jsem chtěl poprosit všechny, kteří se v této oblasti pohybují, aby vyplnili dotazník, který jsem vytvořil po vzoru Stackoverflow survey. Společně můžeme dát tímto způsobem dohromady tvrdá data o tom, jaká je v Česku z pohledu možností DS/ML vlastně situace. A o to se snažím v co nejdetailnějším pohledu. Konkrétně jsem zahrnul:

  1. Ve které oblasti ML/DS se pohybujete (výzkum, big data, ...)
  2. Podoba pracovního vztahu (HPP, živnost, ...)
  3. Délka praxe
  4. Hrubá hodinová a měsíční mzda
  5. Čistý měsíční příjem
  6. Které technologie používáte (jazyky, databáze, stacky, GPU, SaaS...)
  7. Velikost společnosti, kde pracujete
  8. Spokojenost s prací
  9. Home-office
  10. A další...

Data budou zveřejněna jakmile nasbírám alespoň 15 odpovědí a pak průběžně alespoň každý týden aktualizována. Samozřejmě dám k dispozici data tak jak jsou a zároveň se pokusím udělat sám nějakou analýzu a shrnutí. Budu rád, pokud by snad někdo chtěl spolupracovat a nebo celý projekt nějak vylepšit! Určitě se ozvěte. Sám dotazník by určitě ještě nějakou péči zvládl, ale už mi chyběla energie a čas. I tak si myslím, že toto řešení je lepší, než žádné :-) .