Rodičovství a výchova racionálně
Update (07.06.2020): Začal jsem se už zamýšlet i nad výběrem školy. Více na postu na LessWrong: Effective Children Education.
Jako otec sedmi-měsíční dcerky se zajímám o různé způsoby rodičovství a způsoby výchovy. Jelikož na všechno s mou přítelkyní nestačíme a nebo vyloženě nemáme schopnosti, které by byly pro to či ono potřebné, snažím se také zjišťovat, jaké jsou možnosti přímo v ČR.
Jak na to
Jak je lidem, kteří mě znají asi jasné, nehodlám se v tak zodpovědném úkolu jako je výchova dítěte řídit babskými radami (i doslova) a radami z prvních výsledků google na e-mimino a modrém koníkovi (výživná fóra).
Zrovna výchova a rodičovství jsou extrémně zatížené bordelem a nesmysly. Jedním z důvodů je určitě i fakt, že prakticky každá máma a táta si po výchově dvou dětí, kteří přežili do dospělého věku myslí, že ta jejich cesta je určitě ta nejlepší stávající možná pro všechny.
Dalším důvodem je samozřejmě vědecké poznání a vývoj. Za těch 25 let od doby, kdy nás vychovávali naše mamky se toho hodně změnilo a hodně poznalo. Nejde o nějaké bezmyšlenkovité návraty ke kořenům (ačkoli některé věci jsou opravdu shodné s hunter-gatherers, například brzké učení chození na záchod, u nás známá jako bezplenková metoda), ale o tvrdou práci mnoha vědkyň a vědců.
S rozumem
A tak jsem se začal zajímat o to, jak na rodičovství jít tím nejlepším možným zjistitelným způsobem, což pro mě znamená jít na to racionálně (což neznamená bez emocí nebo slepě utilitárně!). Ve zkratce to znamená jít po vědeckých poznatcích a optimalizovat na to, aby Julie byla za svůj život co nejspokojenější a nejužitečnější člověk, jaký na své zázemí, geny a naše možnosti může být. To všechno ideálně samozřejmě tak, aby to byla zábava a abychom se z toho nezbláznili :-) .
V zahraniční se mírně ujal pojem rational parenting, který mi přijde docela výstižný. U nás jsem bohužel nenalezl vhodný ekvivalent. Žádné z následujících krkolomných spojení:
- racionální rodičovství
- výchova racionálně
- výchova vědecké poznání
- vědecké rodičovství
- a další...
nedává na Google smysluplné výsledky a když, tak jsou velmi kusové a rozhodně nejde o poctivou, mravenčí práci a podchycení zajímavých informací. V zahraničí, hlavně z Amerických zdrojů, je toho však k dostání poměrně hodně a tak se pokusím o malý seznam toho, co mi přišlo užitečné. Asi tak 10 sekund jsem přemýšlel nad tím, že bych to mohl alespoň částečně přeložit, ale z pochopitelných důvodů jsem to zavrhl...
Seznam užitečných zdrojů k rational parenting
Tento list se pokusím držet aktuální a pokud možno tak krátký, jak jen je možné.
- Less Wrong parenting google group - skupina rodičů nějakým způsobem ovlivněných LessWrong komunitou (takže nemůžete šlápnout vedle)
- kniha Nurtureshock - 10 kapitol týkajících se těch nejpodstatnějších věcí u výchovy (jazyk, vzdělání, ...). Poctivě ozdrojované, popisy experimentů, závěry. Jediná nevýhoda je fakt, že je to z USA prostředí, takže třeba doporučení na nějaké výchovné programy jsou u nás nepoužitelné. Ale lze se z nich alespoň inspirovat a hledat něco podobného u nás.
- Blog Parenting Science - podrobné a zároveň stručné, ozdrojované! Všechna důležitá a zajímavá témata k rodičovství.
- The Nurture Assumption - nečetl jsem celou knihu, ale hlavní myšlenka je docela užitečné. Trochu mi to navíc snížilo stres :-) .
Možnosti pro Rational Parenting v ČR
Jak jsem už zmínil, výše zmíněné materiály jsou většinou z Amerického prostředí a tak se některé rady a doporučení nedají jednoduše aplikovat u nás. To se týká hlavně věcí, které běžný rodič neumí a musí přijít profesionál.
Například jedním z takových doporučení je předškolní program Tools of the Mind, jehož varianta v Česku bohužel neexistuje. Nejblíže je tomu asi Montessori výchova (hlavně pro self-regulaci), ačkoli tam není tak velký důraz na executive functions. Více o tom je například v této vynikající práci.
A vy? Pomocme si sami!
Byl bych moc rád, kdybych v Česku našel alespoň jednu školku (natož školu, ale na to je čas), ve které by se uplatňovaly principy nabyté z Rational Parenting (tzn. víceméně Tools of the Mind způsob, obecně ve výchově uplatňovat vědecké poznání). Dále by bylo skvělé vytvořit lokální komunitu, kde by se stejně smýšlející rodiče mohli organizovat, sdílet zkušenosti a možnosti v našich regionech a podobně. Momentálně jsem nic takového nenašel a nejsem si jist, jestli pro to vlastně v Čechách dostatečná základna zájemců.
Proto jsem se rozhodl udělat menší průzkum. Sice tomu nedávám moc šancí, ale třeba se najde dostatek lidí, kteří by měli zájem do "něčeho jít", ať už to znamená pouze založit skupinu na Facebooku/mailing list na Google, vytvoření vhodné peergroup pro naše mláďata a nebo třeba zkusit založit školku, pozvat nějaké lektory ze zahraničí na zaučení našich pečlivě vybraných lidí a rozjet to tu.
Pokud máte zájem, prosím vyplňte následující dotazník. Vyplňte i kontakt, na který se vám budu moci ozvat (ozvu se v každém případě, i kdyby jsme byli jen dva :-) ). Případně zanechte alespoň komentář níže.